IASI příběh města

Název

IASI příběh města

Popis

ALB 224 - je ALB č.16 Expedice LZB Rumunsko – Moldávie (30.6.- 14.7.2012) aneb Rumunský fotodeník
IASI příběh města

Město IASI je hlavní město stejnojmenné župy v rumunské Moldávii, ve kterém žije třetina všech obyvatel této oblasti. Podle statistik je to také v celé zemí třetí nejhustější osídlení. Hraničí na východě s Moldavií, a je to odtud coby kamenem dohodil. Ten kámen budeme házet už zítra. Trochu jsme napnutí od očekávání, nevíme co si od toho můžeme slibovat. Tušíme po projíždění chudou a neutěšenou krajinou s evidentním nedostatkem vody, že to může být ještě horší. Město samo o sobě je významné obchodní, kulturní, vysokoškolské i náboženské centrum a kříží se zde mnoho železničních tratí. Ve městě je pět státních a řada soukromých univerzit, celkem se 75.000 studenty. Roku 1835 vznikla Academia Mihaileana, z níž roku 1860 vznikla první rumunská Univerzita Alexandru Ioan CuzaStaré cetrum města tvořil knížecí palác a kostely kolem dnešního Palácového náměstí. Starou strukturu města silně porušilo budování velkých „prospektů“ za Ceausescova režimu, kdy bylo mnoho historických budov zničeno.

Město leží na říčce Bahlui v pahorkaté krajině asi 20 km od hranic a v historii bylo hlavním městem Moldavského knížectví a významným centrem rumunského národního obrození. Je zde sídlo pravoslavného patriarchy a katolického biskupa. Jsou zde snad stovky kostelů, pževažující a dominantní náboženství je tu však pravoslaví. První prokazatelné zmínky o existenci města pocházejí z roku 1408 z dokumentu Alexandra cel Bun (Alexandra Milostivého). Název města vznikl zkomolením názvu původních obyvatel, kmene Jazygů, kteří zde žili ještě před příchodem Římanů. V roce 1564 princ Alexandru Lăpuşneanu zvolil Iaşi za hlavní město Moldávie; nahradilo tak Suceavu. V této době bylo kulturním a hospodářským centrem, prosperovalo. Město zažilo ale i krušné chvíle, v roce 1513 ho vyplenili Tataři, v roce 1538 pak Turci.

Mezi lety 1561 a 1563 zde řecký dobrodruh Jacob Basilicus založil školu a luteránský kostel. Roku 1640 založil kníže Vasile Lupu první latinskou školu a od roku 1643 se zde tiskly knihy..Do roku 1859 bylo Jasi hlavním městem Moldavského knížectví, od roku 1859 Rumunského knížectví až do roku 1861, kdy se sídlo vlády přesunulo do Bukurešti, díky tomu Iaşi ztratily svůj význam. Během okupace Bukurešti Němci za první světové války v roce 1916 plnilo opět na dva roky funkci hlavního města. V listopadu roku 1918 bylo sídlo vlády opět přesunuto do Bukurešti. Nebyla to asi jednoduchá doba – ale která je ?

Roku 1900 tvořili Židé polovinu, v roce 1930 asi třetinu obyvatel města. V červnu 1941 proběhl ve městě pogrom, jehož obětí se stalo asi 13 tisíc Židů a přes 100 synagog bylo vypáleno. Ze 125 synagog v roce 1930 zbyly pouze dvě. Během 2. světové války zde bojovali opět Němci, tentokrát se sovětskými vojsky. V červnu roku 1944 město osvobodila Rudá armáda.

NO A DO TOHO PŘIŠLA NAŠE CESTOVATELSKÁ SKUPINA.

Přišla je slabé slovo. Spíše vletěla. Měli jsme na prohlídku pozdní odpoledne a večer, a to jsme ještě netušili, že se sem ještě druhý den vrátíme. Rozeberu v dalším albu. První, co nás v naší cestě městem upoutalo a oslovilo, byl novogotický Palác kultury z let 1905-1925 na Palácovém náměstí (Piata Palat) na místě bývalého knížecího paláce. Všimněte si rumunského přepisu. Když se člověk o jeden level dostal nad tento jazyk, tak je tam krásně cítit italština – možná pro znalce i latina, a hned je nám ta rumunština bližší. Palás původně sloužil jako velké administrativní centrum, dnes jsou v něm umístěna čtyři muzea - Muzeum umění (galerie), Muzeum dějin Moldavska, Etnografické muzeum a Muzeum vědy. Z druhé strany nám neviditelné je podle průvodce rozsáhlé obchodní a zábavní centrum (civic center) Palas Mall a veliký park. Tak tam někdo jiný nebo příště ?
V prostranství před palácem je jezdecká socha Stefana cel Mara (1457 – 1504), jeho hlava s korunou je k vidění nejen na bankovkách v Rumunsku i Moldávii.

V Iasi je take nejstarší botanická zahrada v zemi, ale tu jsme ani koutkem oka neviděli. To, co nás dale koutkem oka upoutalo, byla nepřehlédnutelná moderní kruhová katolická katedrála P.Marie z roku 2005. Navštívili jsme i výborně zachovaný klášterní komplex Golia z let 1564 se čtvercovou hradbou a vstupní věží. Uvnitř stojí pozoruhodný kamenný kostel, na němž se snad podíleli italští architekti se sochařskou výzdobou a freskami. V blízkosti je Velká synagoga z roku 1670 s kopulí, jedna ze dvou, které přežily válku i stavební úpravy komunistického režimu. Je bohužel ve velmi špatném stavu.

Naším hlavním cílem byla veliká Metropolitní katedrála z let 1833-1886 podle návrhu vídeňských architektů J. a G. Freiwalda, která stojí na místě dvou starších kostelů. Úctyhodná stavba, uctyhodná výzdoba i silná duchovní energie. Nám zbývá jen návrat do rozpáleného kempu a zítra MOLDÁVIE.

Další pokračování bude – IASI příběh lidí

Období

Statistiky

  • 50 fotek
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
IASI příběh města
Komentáře Přidat