ROMA - dvě významné baziliky, kam se ale moc nechodí

Název

ROMA - dvě významné baziliky, kam se ale moc nechodí

Popis

ALB 1019
Co jsem slyšel od průvodců nebo návštěvníků Říma, tak se do prezentovaných míst moc nehrnou, pokud vůbec. A přitom jsou to opět neskutečné poklady, které Řím nabízí. Jdeme na to - jsou to bazilika San Pietro in Vincoli (Svatý Petr v řetězech) a bazilika sv. Klementa (San Clemente).

Kostelů, basilik a katedrál věnovaných adoraci sv.Petra je v Římě několik, tak se tato snadno nezařadí do návštěv a každý dá přednost té ve Vatikánu, které dokonce upírají celý název bazilika sv. Petra a Pavla. K atributům a klenotům kostela patří řetězy, jimiž byl svatý Petr spoután. Podle legendy byly dva řetězy, kterými byl sv. Petr spoután v Mamertinském vězení, převezeny do Konstantinopole. Jeden z nich byl poté uložen do tamějšího kostela a druhý byl poslán zpět do Říma. Papež Lev I. nechal pro řetěz postavit tento kostel a za několik let se v Římě ocitl i druhý řetěz, který se zázračně spojil s druhou polovinou. Inu dobrý kovář nebo svářeč dokáže opravdu zázraky. :-)

To hlavní, co mne osobně do kostela přivádělo, byla známá socha od Michelangela – Mojžíš. Socha zde skončila jaksi nedobrovolně, měla být původně součástí obrovské hrobky papeže Julia II. a umístěna v bazilice sv. Petra. Z nějakých politických důvodů k tomu nedošlo a rozezlený Michelangelo po nedokončeném díle mrštil svým dlátem a trochu to „zranil“. Zvětšil jsem detail, aby bylo vidět, jak mistrně si s nápravou poradil. Další zvláštnosti popíšu v albu u fotografií

***

Další bazilika sv. Klementa, jedna z nejstarších v Římě, je místem odpočinku sv. Cyrila. Stojí opravdu pár kroků od Kolosea a přesto je opomínjena. Konstantin spolu se svým bratrem Metodějem se do Říma vydali, aby tu před papežem obhajovali staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk. Jejich mise byla úspěšná a papež jim v bazilice Santa Maria Maggiore vyhověl. Slovanští bratři sem přitom nepřišli s prázdnou. Přinesli ceněné ostatky sv. Klementa, který byl podle tradice 3. nástupcem sv. Petra, jehož hrob v Římě má zásadní význam pro rozvoj tohoto města, jakožto centra katolického světa. Sv. Klement podle legendy zemřel mučednickou smrtí, když byl s kotvou na krku utopen v Černém moři. Jeho ostatky byly vyzdviženy a Konstantin s Metodějem je přinesli do Říma, kde je uložili v bazilice pojmenované na Klementovu počest.

Během jejich římského pobytu se Konstantinův zdravotní stav zhoršil natolik, že tu musel zůstat. Vstoupil do kláštera, kde přijal mnišské jméno Cyril, a po své smrti roku 869 byl pohřben právě v Bazilice sv. Klementa. Cyrilova hrobka je k vidění v místě původního křesťanského chrámu ze 4. století, který později zničili Normané. U hrobky jsou nápisy v několika jazycích, vyjadřující Cyrilovi dík za jeho misionářskou činnost.

Vzkaz českého národa sem přibyl v roce 2011 a zní: SVATÝ CYRIL UMÍRAJE UČEDNÍKY ŽEHNAL: TYS MI JE DAL, TOBĚ, BOŽE, JE VRACÍM. SVOU MOCNOU PRAVICÍ JE VEĎ A POKROVEM SVÝCH KŘÍDEL JE PŘIKRYJ

Období

Statistiky

  • 49 fotek
  • 13 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
ROMA - dvě významné baziliky, kam se ale moc nechodí
Komentáře Přidat