SIGHISOARA

Název

SIGHISOARA

Popis

ALB 1177
soubor č.41 Expedice LZB Rumunsko – Moldávie (30.6.- 14.7.2012)

SIGHISOARA

Byl PÁTEK 13. července, a kdo by věřil na špatný den, tak by nikam ani nevyjel. My jsme tuto výstrahu museli chtě nechtě překonat a vyrazili na cestu domů. Cestou bylo v plánu ještě jedno zastavení v městě Sighisoara. Není to ledajaké město, je zde rodný dům hraběte Vláda III. Draculy Tepeše, který se zde v roce 1431 narodil valašskému knížeti Vladu II. z rodu Drăcule?ti. Takto byl označován člen tzv. Dračího řádu císaře Zikmunda, který měl za úkol chránit křesťanskou víru. Měl dva nevlastní starší bratry Mirceu a Vlada a mladšího bratra jménem Radu. Když jeho otec Vlad II. v roce 1436 nastoupil na valašský trůn, tak ho v roce 1442 vypudila nepřátelská frakce ve spojení s Uherskem. Zajistil si návrat s podporu Otomanů, musel ale souhlasit, že dva jeho synové - Vlad (III.) a Radu - zůstanou u otomanského dvora jako záruka jeho loajality. Vlad přišel k Turkům v 11 letech a byl u nich 5 let. V roce 1447 ho i s bratrem sultán propustil po zavražděnéí jeho otce valašskými šlechtici ve spolupráci se sedmihradským knížetem Janem Hunyadim).
Příběh Vlada III. Je hodně zajímavý, za svůj krátký život (+45) byl třikrát valašským knížetem. Poprvé se krátce stal knížetem v roce 1448. Známý je především díky své druhé vládě v letech 1456–1462. Potřetí získal vládu krátce před svou smrtí v roce 1476. Možná stojí za to si prohlédnout dva krátké filmy a my se budeme věnovat krátce městu
Rumunsko - Transylvania Příběh hraběte Drakuly
https://www.youtube.com/watch?v=PULPf0mh7Xg

Historie krutosti: Opravdový Drakula
https://www.youtube.com/watch?v=0DgDNxFvBFY

Město Sighisoara, ležící přibližně uprostřed Rumunska, si vysloužilo přízvisko MĚSTO SNŮ. Má ale i jiné přívlastky jako třeba „perla Transylvánie“, nebo „Transylvánský Norimberk“, protože je založili němečtí kolonisté. Každopádně musím říct po velice krátkém pobytu, že pokud byste si měli vybrat návštěvu jen jednoho místa v Rumunsku, tak jeďte sem. …. A kdyby dvě, tak ještě Brašov.
Germánská inspirace se nezapře ani u řady historických památek a při vstupu branou si rázem připadáte jako ve středověku. Na téměř nedotčených hradbách v délce téměř 1 kilometru zůstalo 9 z původních 14 věží a 2 bašty. Hned u vstupu je věž s orlojem, z něhož se při každém půlnočním úderu vynořuje jiná dřevěná postava. Věž je vysoká 64 metrů a nabízí k dispozici krásné výhledy na město i jeho okolí. Kousek nad ní je rodný dům Vláda III., ve kterém je dnes restaurace s typickou rumunskou kuchyní . Dlážděné uličky ve svahu lemované renesančními měšťanskými domy, nebo Benátský dům ze 13. století atmosferu jen dokreslí. Není divu, že se zde pravidelně konají všelijaké středověké slavnosti a festivaly.

Ve městě také mimo jiné najdeme spoustu kostelů, z nichž je nejzajímavější luteránský kostel saských měšťanů - Kostel na kopci, k němuž se dostanete po zdolání 172 schodů krytého schodiště, kudy kdysi chodily bezpečně děti do německé církevní školy. Zde jsme zažili podruhé za celou dobu pobytu v Rumunsku žebrání dětí. První bylo vážné, o tom budu hovořit v dalším albu, ale toto bylo nezvyklé a úsměvné. Celou cestu ke schodům i v nich šel vedle nás malý chlapec čistě ustrojený, usměvavý s nataženou pravou rukou. Šel vedle nás, lízal ohromný kopec zmrzliny, a něco drmolil. Když jsem si dal pozor na to co říká, i když jsem nerozuměl ani slova, tak jsem pochopil, že říká slova nějaké motlitby. Dolízal zmrzlinu, dokončil motlitbu, stáhl ruku, usmál se, řekl něco jako ČAO, a odskákal dolů do města.
Bylo to milé rozloučení s Rumunskem. Prošli jsme potom městem k autobusu kolem rodného domu a orloje, a vyrážíme směr Cluj, Oradea, Maďarsko a domů.

Další pokračování bude soubor 42 RUMUNSKO cestou necestou

Období

Statistiky

  • 50 fotek
  • 10 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
SIGHISOARA
Komentáře Přidat