Název

SOFIA

Popis

ALB 696 –SOFIA z Bulharska
Soubor zážitků z cestování po klášterech a národních parcích Bulharska ve dnech 30.6.-14.7.2007 formou fotodeníku složeného z jednotlivých alb z míst Sofia, NP Vitosha, Rila Monastery, NP Rila, Bansko, NP Pirin, Rozen Monastery, Melnik, NP Rhodope, Bachkovo Monastery, Plovdiv, Sozopol, Mount Shipka, Burgas, Nessebar, Devil´s throat, Etar, Arbanasi a Veliko Turnovo

Byli jsme maximálně nezávislí, protože jsme měli vlastní autobus a nocování bylo pod vlastním stanem. Trasu jsme měli rámcově vymyšlenou, ale v Bulharsku se nehledělo na čas, kde bylo dobře, tam jsme byli i my :-)

CENTRÁLNÍ ALBUM má link http://bele.rajce.idnes.cz/BULHARSKO_-_fotodenik

Každá fotografie v tomto albu mimo úvodní reprezentuje jedno album, které obsahuje link na celé album

Příští album je v pořadí druhé a má název - NP Vitoša

Sofie jako hlavní město Bulharska bylo naše první zastavení. Hlavní město jsem si ale představoval jinak. Zde bych použil příměr, že vzhled je průměr mezi Moskvou (předměstí s paneláky, parky a nízkými prodejnami) a Opavou (centrum plné hezkých domů). Město je nudná placka v závětří pod Vitošou. Ani záchody tu tenkrát nebyly, byla to opravdu tristní záležitost

Bylo fajn, že jsme měli svůj autobus – letiště je za městem, a vlak nebo bus by pro náš další záměr poznávání nebyl také to pravé ořechové. Pokud se takto někdy někdo vydá, vězte, že budou mít revizoři žně, pokud si nekoupíte samostatný lístek na zavazadlo. To se ale nikde předem nedozvíte, jen potom vybírají pokuty jako čerti.

Zaparkovali jsme asi v centru blízko katedrály svatého Alexandra Něvského, jeho prohlídka, a hlavně prohlídka uměleckých sbírek v kryptě pod ním, nám sebrala velkou část času. Stálo to ale za to. Potom jsme se vydali městem k mešitě Banja Bashi ze 16. století, jedeno z mála pozůstatků turecké vlády, prošli bulvár Christo Boteva, prožili si nádherný bleší trh, dále honem k Národnímu paláci pozorovat výměnu stráží.

Naproti "paláci" stojí národní archeologické muzeum, které složením exponátů patří spíše mezi ta nudnější muzea. Má ale zajímavý interiér s čtyřmi mohutnými sloupy a za zmínku stojí, že muzeum v roce 1893 založil Václav Dobruský z Heřmanova Městce. Na budovu muzea je přilepena budova bulharské národní banky. Za ní a za parkem je celkem hezké bulharské národní divadlo (divadlo Ivana Vazova). Ten park, ve kterém stojí divadlo, se nazývá Gradská Gradina, a je to nejstarší park v Sofii. Park byl plný nádherných děvčat, tak jsem si myslel, jak si fotograficky pochutnám, ale byly rychlé a všechny měly ruce před hlavou dřív, než aparát zabral, tak jsem je vymazal. Asi to byla chyba, byla by to fajn sbírka

Za zmínku stojí ale návštěva baziliky Svatá Sofie, je to velký prastarý kostel ze 6. století a podle tohoto kostela se Sofie vlastně město od 12. století jmenuje. Dříve se jmenovalo Sredec. Svatá Sofia je ta samá svatá, podle které se jmenuje istanbulská Hagia Sophia. Svatá Sofia je i patronkou města a její socha stojí na kamenném podstavci, kde dříve stával Lenin.

Ještě zbývalo v rychlosti minout tzv. ruský kostel a mazat k autobusu, abychom další den prožili turisticky to, co dělají snad každý víkend obyvatelé Sofie – totiž jedou na Vitošu

Jen krátce k historii města. Podle archeologických nálezů bylo místo osídleno už před osmi tisíci let. V 7. století př. n. l. zde vzniklo sídlo bojovných thráckých Serdů, podle nichž se nazývalo Serdica. Roku 339 př. n. l. je dobyl Filip II. Makedonský a roku 29 př. n. l. zde založili Římané město Ulpia Serdica, hlavní město vnitřní Dácie. Za císaře Trajána (98-117) město rozkvetlo, byla zde mincovna, fórum a řada veřejných budov. Koncem 2. století bylo město ohrazeno vysokou hradbou. Roku 447 vyplenili Serdiku Hunové pod Attilou, později pak i Gótové.

Za císaře Justiniána I. bylo město obnoveno a opevněno, v letech 532-537 byl postaven kostel Sv. Sofie. Brzy nato dobyly Serdiku slovanské kmeny a název Serdika upadl v zapomenutí. Roku 809 ji dobyl bulharský chán Krum a město dostalo slovanský název Sreděc. Za byzantské vlády v 11. a 12. století se nazývalo Triadica, v době druhé bulharské říše bylo znovu opevněno a ve 14. století dostalo podle kostela název Sofia.
Roku 1386 dobyli město po dlouhém obléhání osmanští Turci a drželi je po pět století. Město bylo sídlem rumelského beje a vznikla zde řada mešit a minaretů, vcelku ale chátralo a když je ruský generál Gurko roku 1878 dobyl, žilo zde asi 18 tisíc obyvatel v chatrných domech bez vody.

Když roku 1879 rozhodlo ústavodárné shromáždění ve Velkém Tarnovu, že hlavním městem nového Bulharska bude Sofia, nastal v městě pohyb, obyvatel rychle přibývalo a v letech 1904-1912 byla postavena katedrála sv. Alexandra Něvského. Roku 1925 zorganizovalo bulharští komunisté bombový atentát na kostel Sveta Nedelja, při němž zahynulo přes 120 lidí a 500 bylo zraněno. Za 2. světové války, kdy Bulharsko stálo na německé straně, utrpěla Sofie leteckými nálety a roku 1944 vyhlásil Stalin Bulharsku válku a celou zemi obsadil.

Období

Statistiky

  • 62 fotek
  • 17 se líbí

Fototechnika

Canon PowerShot S3 IS

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
SOFIA
Komentáře Přidat