zámek NEUSCHWANSTEIN

Název

zámek NEUSCHWANSTEIN

Popis

ALB 863
Jak bylo řečeno, zámek Hohenschwangau sloužil královské rodině jako letní sídlo a byl místem vychování Ludvíka II. (25.8.1845 – 13.6.1886). Z oken zámku se mladý Ludvík díval na protější skály, kde byly zříceniny dvou hradů a snil o jejich vzkříšení. Jeho otec král Maximilián II. byl velký milovník hudby Richarda Wagnera a on byl častým hostem na zámku, a není proto divu, že se ti dva dobře znali a vzájemně oblíbili.

Píše se rok 1864. Po smrti krále Maxmiliána II. nastupuje na bavorský trůn tehdy pouze osmnáctiletý korunní princ Ludvík. Po dvou letech vstupuje Bavorsko na straně Rakouska do války s Pruskem, kterou prohraje a musí platit reparace. Nicméně už v roce 1868 načrtl ve svém dopise Wagnerovi, své představy o novém hradu Hohenschwangau, vlastě Neuen Burg - dnešní Neuschwanstein. Nabízí zadluženému a zhýralému Wágnerovi k jeho překvapení místo na královském dvoře a zasvěcuje ho do svých romantických plánů.

Chvíli si hraje s představou na místech starých hradů vystavět nové sídlo, ale nakonec vše staré zruší a dne 5.září 1869 dochází k položení základního kamene zcela nového zámku. Začíná se s budováním přístupové cesty a hlavní vstupní brány. Nad ní si nechává Ludvík vybudovat svůj první byt a odsud průběžně dozoruje průběh stavby. Nic nenechává náhodě, vše musí být dokonalé, a až po jeho konečném schválení prováděné. Od způsobu opracování kamene až po barvu a vzor tapet a závěsů.

Jeho vize nebyly utopické a naivní, jak se na první vnější pohled zdá. Každý z jeho zámků, které stihl budovat, měl zcela jiný architektonický záměr. Zde v tomto případě novogotický, rytířský charakter. Z důvodů událostí v jeho životě byl tento zámek částečně dokončen v roce 1884, některé části zůstaly nedokončené, a už nikdy dokončené nebudou. Za jeho života byl zámek prakticky od cizích osob izolován, ale už 60 dnů po jeho smrti byl veřejnosti zpřístupněn. O jeho budovatelských záměrech se ještě zmíním v dalších albech s putováním po jeho minulosti, nyní několik osobních postřehů.

Před návštěvou zámku jsem byl trochu ovlivněn nálepkou kýče a naivity, která je mu přisuzována, nicméně jsem si chtěl udělat vlastní názor – a dobře jsem udělal. Ludvíkovi bylo vytýkáno, že se 3x změnil (navýšil) rozpočet stavby. Když ale člověk stojí v těch rozeklaných skalách, tak kolik neodhadnutých stavebních překvapení se tam muselo odehrát. Nic nebylu odbyto, nic zfušováno. Kámen je velice kvalitní a absolutně přesně opracován a poskládán. Vnitřní prostory jsou od pláště hradu odděleny širokou chodbou s vytápěním – dokonalá izolace vzduchem (viděl jsem to třeba v chatrčích v horách Gruzie), tak bylo zaručeno všude dost tepla.

Byla zde poprvé použita instalace elektrického proudu v Bavorsku. Řemeslníky platil dobře a zařídil jim neskutečnou novinku, životní a úrazovou pojistku pro jejich rodinu. Detailů, co jsem si uvědomil byla spousta a není zde pro všechno místo, krátce řečeno, byl jsem dokonale překvapen propracováním tohoto díla … a nejen tohoto zámku. Ať byl Ludvík II. jakýkoliv podivín, nechal po sobě Bavorsku takové dědictví, že této zemi to již mnohokrát zaplatil -)

zatím jenom odkaz na video Neuschwanstein, zámek Ludvíka II. Bavorského
https://www.youtube.com/watch?v=R_X6t6pxftE

2 videa v souboru představuji animaci nedokončeného záměru dostavby zámku

Období

Statistiky

  • 58 fotek
  • 2 videa
  • 18 se líbí

Fototechnika

Nikon COOLPIX P500

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
zámek NEUSCHWANSTEIN
Komentáře Přidat