ARMÉNIE KHOR VIRAP

Název

ARMÉNIE KHOR VIRAP

Popis

ALB 1437
Klášter Chor Virap má v historii arménské apoštolské církve výjimečné postavení. Jméno kláštera znamená „hluboká studna” a vztahuje se k úplným počátkům křesťanství v Arménii. Právě na tomto místě kdysi bývalo hlavní město tehdejší Arménie, které kolem roku 300 vládl pohanský král Tiridates III. , a sloužilo jako královské vězení. Sem nechal král uvěznit mnicha Grigora Lusavoriče, budoucího svatého Řehoře za to, že odmítl obětovat pohanské bohyni Anahit. Za jeho vlády údajně přišla do země skupina křesťanských panen a panovník se do jedné z nich zamiloval. Dívka ho však odmítla a on je dal všechny stít. Sám z toho však zešílel. Když mu bylo nejhůř, poprosil na radu své sestry o pomoc svého vězně, aby ho zbavil šílenství.
Grigor žil v hluboké jámě třináct let pod místem dnešního kláštera. Králova sestra ho odtamtud nenechala vyvést, protože měla sen, že Grigor je jediný, kdo dokáže krále uzdravit ze šílenství, které ho postihlo. Tak se i stalo. Řehoř králi naordinoval askezi a víru, tedy tutéž metodu, díky které sám přežil těžký žalář. Král se uzdravil, odvrátil od pohanství a sám konvertoval ke křesťanství. V roce 301 vyhlásil Arménii první zemí, kde se křesťanství stalo národním náboženstvím. Grigor Lusavorič přijal biskupské svěcení a stal se prvním katolikosem Arménie jako Sv. Gregor Illuminátor – Osvícený
Chor Virap je pro Armény významným poutním klášterem, často vybíraným jako místo svateb nebo křtin. Jedním z místních zvyků je vypouštění holubic s nadějí, že poletí k Araratu. Nemusíte si je nosit s sebou, holubičky lze zakoupit u stánků na úpatí kopce.

První kaple zde byla postavená roku 642 a dalšími přestavbami klášter dosáhl dnešní podoby, které vévodí chrám Matky Boží (Sv. Astvatzatzin) postavený roku 1662. Jáma, ve které byl svatý Řehoř vězněný, je opravdová a opravdu hluboká. Je v prostoru pod malou kaplí sv.Gevora a je do ní zapuštěn kolmý železný žebřík. Přiznám se, že jsem do té kobky sám vlezl a okusil jaké to asi muselo být svízelné. Těch několik minut ale dostatečně stačilo :-)

Za zmínku stojí hora Ararat (5165 m n. m.) , která leží na dohled na území Turecka. Malý Ararat je vysoký 3896 metrů oddělený sedlem Sarda-Bulok s nadmořskou výškou 2687 m. Ararat je vyhaslá sopka spojovaná s biblickými událostmi coby údajné místo přistání Noemovy archy. Zhruba nad hranicí 4 800 metrů se rozkládá ledovec, sníh pokrývá vrchol hory po celý rok. Celá hora je tvořena magmatickými horninami. Není známo, kdy byla sopka naposledy vulkanicky aktivní. Bezpochyby zde ale došlo k velkým otřesům při zemětřesení v roce 1840, které zničilo přilehlou vesnici a klášter.

Období

Statistiky

  • 45 fotek
  • 10 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
ARMÉNIE KHOR VIRAP
Komentáře Přidat