Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

bele

Alfons MUCHA pro Nymburk

8 fotek 17.9.2018 114 zobrazení 31 komentářů
ALB 1235
Při prohlídce radnice Nymburk jsem viděl velký obraz v prvním poschodí v zóně vedení města, který mi rukopisem i námětem velice připomínal Slovanskou epopej od Alfonse Muchy. Příště jsem si donesl fotoaparát a zabral nějaké detaily, podpis jsem ale nenašel. Začal jsem pátrat a narazil jsem na článek Jana Řehounka, který mi skoro všechny otázky zodpověděl. Ostatní odpovědi jsem si sháněl dále, ale to podstatné jsem už věděl.
Obraz je originální práce Alfonse Muchy pro Nymburk s názvem "Poddání Nymburka L. P. 1421 Bohu a Pražanům", a kdybych dočetl jeho obsáhlý životopis až do samého konce, tak bych o existenci obrazu věděl, ale stejně bych neznal, kde ho hledat. K historii obrazu:

Ve třicátých letech stavěla Spořitelna v Nymburce své nové sídlo. Z podnětu předsedy správní rady MUDr. Josefa Šrámka, primáře zdejší nemocnice a velkého znalce umění, byl k výzdobě spořitelní dvorany navržen v projektu rozměrný lunetový obraz. Pod dojmem zhlédnutí Slovanské epopeje ve Veletržním paláci v Praze navrhuje doktor Šrámek požádat o vytvoření obrazu Alfonse Muchu. Úspěšným zprostředkovatelem se stává nymburský akademický malíř Hanuš Bohman, který se s Muchou osobně znal.

Námět díla byl konzultován s historikem Václavem Vojtíškem, velkým znalcem středověkých dějin. Vycházel z významné historické události, která zásadním způsobem ovlivnila další vývoj středověkého Nymburka, a to příklon nymburských měšťanů k husitství. Centrálním výjevem obrazu je slib věrnosti Nymburských husitským ideálům vkládaný představitelem nymburských měšťanů do rukou kněze Jana Želivského.

K vytvoření díla definitivně přivolil čtyřiasedmdesátiletý Mucha při své první návštěvě Nymburka v dubnu 1934, první skici si načrtl při dvou několikadenních pobytech v květnu a červnu 1935. Dokončený obraz byl za přítomnosti nainstalován v roce 1936 tři roky před jeho smrtí. Rád bych znal odpověď na otázku, jestli si představitelé města vůbec uvědomují, jakou vzácnost vlastní, a kterou se mohou právem pyšnit

Na připomenutí Slovanská epopej http://bele.rajce.idnes.cz/SLOVANSKA_EPOPEJ/
Reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron