BRUGGY - Benátky severu

Název

BRUGGY - Benátky severu

Popis

ALB 1077
BRUGGY - Benátky severu, aneb chudobou k bohatství

Bruggy bývají často označovány jako „Benátky severu“, jelikož jsou protkány sítí kanálů, tvořených řekou Reie. Kanály spojují Bruggy s jinými městy, jako např. Gent, Ostende a Zeebrugge. Navštívit tedy jedno z nejkrásnějších a nejzachovalejších starověkých měst je téměř povinností návštěvníků Belgie. Kupodivu za to může fatální zkáza, kdy naplaveniny v zálivu Zwin zcela odřízly město od moře a Bruggy ztratily své postavení coby hlavní přístav Flander. Z bohatého a prosperujícího města se časem stalo jedno z nejchudších měst. Nebyly peníze na rozvoj, nebyly peníze na bourání a modernizaci. Odešli obchodníci, námořníci i bohatí měšťané a Bruggy se staly bezvýznamným provinčním městem, v polovině 19. století dokonce nejchudším městem Belgie. Napomohlo to pro změnu Antverpám, kam se středisko obchodu přesunulo, nicméně Bruggy se staly mrtvým městem

Bruggy byly původně malou gallo-římskou osadou a významnějším městem se staly až v 9. století, kdy tu první flanderský hrabě založil pevnost na obranu proti výbojným Vikingům, kteří tehdy plenili přímořská města západní Evropy. Kolem této pevnosti brzy začalo vyrůstat město, ve kterém se usazovali obchodníci a pořádaly se trhy. Krátce nato se již Bruggy vyšvihly na pozici významného obchodního střediska a důležitého přístavu: byly vlámským protipólem k Sieně, Florencii či bohatým Benátkám.

Město se stalo slavným centrem obchodu se suknem a ve skladištích tu kromě něj ležely ruské kožešiny, švédští norci, dřevo z Baltu, vlna z Anglie, italské koření, obilí, jantar či diamanty a se vším se tu čile obchodovalo. Největší rozkvět pak město zažilo ve 14. a 15. století, za vlády burgundských vévodů. Až v průběhu 20. století se Bruggy staly významným turistickým centrem, které navštíví více než milión turistů ročně.

Pokud na procházce městem narazíte na spoustu symbolů s labutí, nebo dokonce na živé ptáky, není to náhoda. Doba vlády Maxmiliána Habsburského v Bruggách nebyla zrovna růžová, správce města byl k obyvatelům krutý a v roce 1488 ho měšťané dokonce uvěznili a popravili. Jmenoval se Pieter Lanchalse a jeho jméno znamená v překladu „Dlouhokrký“ a ve svém erbu měl labuť. Rozlícený panovník vzpouru potrestal, a na pamětnou této odplaty nařídil, aby na kanálech na věčné časy chovali labutě.

K zajímavostem patří nepřehlédnutelná zvonice BELFORT vysoká 83 metrů se zvonkohrou z 15. století, která má 47 zvonů o celkové váze 27 tun, nebo nejvíce navštěvovaný kostel Panny Marie ONZE LIEVE VROUWEKERK s druhou největší výškou 122 m, pouze o 1 metr vyšší je v Antverpách. Je to asi nejvyšší kostel postavený z cihel a má v sobě ukrytý skvost – Madonu s dítětem z bílého carrarského mramoru. Autorem této „Bruggské Madony“ není nikdo menší než sám Michelangelo, který sochu dokončil ve svých 29 letech a stala se jediným dílem, které za jeho života opustilo území Itálie. Příjemná je i ulice Slepého osla a na ní Zlatý dům, nebo tajemný kostel HEILIG BLOEDBASILIEK – basilika Sv.Krve - s relikvií kapky Krist krve. Uvnitř je obraz mistra olejomalby Jana van EYCKA

Období

Statistiky

  • 55 fotek
  • 17 se líbí

Fototechnika

Canon PowerShot S3 IS

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
BRUGGY - Benátky severu
Komentáře Přidat