NB chrám sv.Jiljí jak ho neznáte

Název

NB chrám sv.Jiljí jak ho neznáte

Popis

ALB 803
Při běžné návštěvě chrámu sv.Jiljí v Nymburce třeba na nějakém koncertě nebo církevním obřadu není šance vidět věci většinou skryté. Třeba to, že každé okno je jiné, mají odlišné tvary i růžice, mají i různé vitráže. Z čelní strany jsou zase malá okénka podobná střílnám na hradech.

Ohromný požár v roce 1343 kostel dost hrubě poničil, a když byl následně obnovován, přistavělo se k němu bazilikální trojlodí. Současně s ním byla zřejmě postavena i severní cihlová věž, zvaná „červená“. Tato věž neměla štěstí, byla několikrát zasažena bleskem a následným požárem, popraskanou ji roku 1846 odbourali na úroveň římsy a zůstala jen mladší „bílá“ věž. Zásadní rekonstrukce byla až v letech 1914 – 1918, tak se nelze divit secesní výzdobě na zdech.

Jako zdejší rarita je křtitelnice z roku 1488 z dílny proslulého mistra Ondřeje Ptáčka z Kutné Hory, přenesená sem z bývalého kostela v Rohově. Dále třeba dva svícny, z nichž jeden je dar Anny Huňaté z roku 1604 – byla velkou donátorkou města, která financovala i další díly v kostele. Dřevěná kazatelna z roku 1770 a sochařská výzdoba je dílem řezbářského mistra Františka Adámka. Asi si občas rád přihnul, protože anděl na oltáři má obě nohy levé. To musela být opice, ze které několik dnů nevystřízlivěl :-) To nikdo jiný nikde nemá

Něco historie
Kostel svatého Jiljí se nachází v historické části města Nymburk na Kostelním náměstí. Nejstarším dokumentem z historie města je listina Přemysla Otakara II. o založení dominikánského kláštera z konce 13. stol. Vznik kláštera žebravého řádu předpokládá jak založení města tak i městské fary s kostelem, tehdy sv. Mikuláše. Proto se lze domnívat, že kostel byl založen za vlády Přemysla Otakara II. a budován za vlády jeho syna Václava II.
Kostel, trojlodní basilika s dlouhým chórem a věží v průčelí (druhá věž se dochovala jen do výšky římsy hlavní lodi), je ukázkou gotické cihlové architektury, jen na některé stavební články byl použit pískovec. Tehdy ojedinělou techniku režného zdiva zřejmě přinesli dolnorýnští vlámští lokátoři, kteří byli pověřeni Přemyslem Otakarem II. město založit.

Období

Statistiky

  • 44 fotek
  • 16 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
NB chrám sv.Jiljí jak ho neznáte
Komentáře Přidat