Nymburk - příběh dvou spisovatelů

Název

Nymburk - příběh dvou spisovatelů

Popis

ALB 161 - Expedice My Lan po stopách dvou spisovatelů, jejichž jména jsou s městem Nymburk svázána.
V obou případech se jednalo o nemanželské děti, v obou případech se v Nymburce nenarodili. .... Jsou to

BOHUMIL HRABAL (1914 - 1997)

Jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století se narodil jako nemanželský syn Marie Kiliánové v Brně. František Hrabal (znáte jako "Francin"), pozdější manžel Kiliánové a správce pivovaru v Nymburce, Bohumila adoptoval. Hrabal své dětství prožil v Polné a Nymburce, kde také vystudoval místní reálku (maturita 1935). Poté pokračoval ve studiích na Právnické fakultě UK v Praze, po uzavření českých vysokých škol německou okupační správou prošel řadou profesí – úředník, traťový dělník, výpravčí. Po skončení 2. světové války dokončil vysokoškolská studia, nicméně kariéry právníka se vzdal.

Michal Jára vytvořil v letošním roce na jeho památku HRABALOVO POSEZENÍ , kde si každý návštěvník města můžew s mistrem posedět a dát schůzku

BOŽENA NĚMCOVÁ (1820 - 1862)
Božena Němcová, rozená Barbora Novotná, později Barbora Panklová . Příjmení Panklová (nebo německy Pankl) získala, až když si její matku Terezii Novotnou v létě roku 1820 vzal za manželku Johann Pankl, původem z Rakouska. Barboře bylo tehdy - podle ustáleného datování - půl roku. V roce 1821 se Panklovi přestěhovali do Ratibořic na panství vévodkyně Kateřiny Zaháňské. Tam se za nimi v roce 1825 nakrátko přistěhovala i její 55letá babička – Marie Magdaléna Novotná rozená Čudová - to je ale jiný příběh.

Po sňatku s Josefem Němcem se stala horlivou vlastenkou a pod vlivem Václava Bolemíra Nebeského a Karla Jaromíra Erbena začala psát česky. Neustálé stěhování ji dostalo na čas (1848-1850) i do Nymburka, kde byla nadšema soustavou mlýnů na Labi a chtěla poznat prostý český lid jako námět pro svou literární činnost. Lidé ji přijímali sice uctivě, ale nedůvěřovali ji vzhledem k povolání jejího manžela, který byl finanční komisař (celník). Traduje se, že zde přesto byl námět na její knihu V zámku a podzámčí (1856), která se vázala k zámku Loučeň a lidem okolo a poukazuje na kontrast mezi krutostí chudoby a marnotratností zbohatlíků.

Období

Statistiky

  • 44 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Nikon COOLPIX P500

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Nymburk - příběh dvou spisovatelů
Komentáře Přidat