Nymburk - příběh vody

Název

Nymburk - příběh vody

Popis

ALB 162 - Expedice My Lan po stopách zásobování vodou města Nymburk.

Při návštěvě města Nymburk rozhodně stojí prohlídka vodárenských věží. Starší je

TURECKÁ VĚŽ

V jižní historické části města Nymburka, 100 m jižně od Náměstí Přemyslovců stojí u zbytku městských hradeb stará vodárna, známá jako „Turecká věž. Svůj název dostala podle tureckého nebezpečí, které ohrožovalo Evropu.

Původně na tomto místě stála dřevěná věž s vodárnou, která se v r. 1597 zřítila. Proto se městští radní rozhodli postavit novou, zděnou. Vodárna nepravidelného osmibokého půdorysu s portálkem a čtvercovými okénky byla postavena v r. 1597a byla v provozu až do 1. světové války.

Labská voda se čerpala z mlýnského náhonu žentourem, poháněným mlýnským kolem nedalekého mlýna do zásobníku umístěného ve vodárenské věži. Dále byla rozváděna samospádem žleby nebo dřevěným potrubím do pěti městských kašen.

Několikrát od svého vybudování byla opravovaná, v 19. stol. dokonce 2x.

SECESNÍ KLENOT

Světlý kalich secesní městské vodárny ční vysoko nad koruny kaštanů jako připomínka jedné z hradebních věží, které kdysi stávaly v těchto místech, na břehu Malých Valů, v Jízdecké ulici. Kované zábradlí na vrcholu věže slouží jako skvělá rozhledna generacím kavek, které se odtud s křikem rozlétají do všech koutů města

Válcová vodárenská věž s bohatým secesním dekorem byla uvedeno do provozu 1.července 1904, předcházela mu ovšem náročná jednání městského zastupitelstva, které řešilo zásobování města vodou (a souběžně také plynem) již od roku 1900

Secesní městská vodárna tak vice než 100 let spolehlivě zásobuje město vodou

Věž se tyčí daleko do okolí, její celková výška je 37 m a objem vodojemu 412 m krychlových. Největší dominantou jsou chrliče ve tvaru démonů. Ze zadní části je potom kašna do které tryská voda. Voda je přivedena fontánou ve tvaru rybí hlavy.

Vodojem vyprojektoval známý pražský architekt Osvald Polívka, v tehdy velmi populárním secesním stylu. V Nymburce navrhl ještě několik dalších budov – např. vilu dr. Tomáše Černého na Zálabí (dr. Černý byl jeho tchánem a v Nymburce měl své letní sídlo) či dům dr. Brzoráda s reliéfem příjezdu princezny Elišky Přemyslovny do Nymburka na dnešní Palackého třídě.

Technické řešení je dílem Jana Vladimíra Hráského.

Období

Statistiky

  • 48 fotek
  • 1 se líbí

Fototechnika

Nikon COOLPIX P500

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Nymburk - příběh vody
Komentáře Přidat