Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

bele 

OLOMOUC vila Primavesi

38 fotek září až říjen 2018 - zobrazení 80 komentářů
ALB 1220
Secesní poklad Olomouce postavený v roce 1906 podle návrhů Josefa Toelka a Franze von Krausse - vila PRIMAVESI – snad okouzlí každého.Stále nádherný dům, u kterého by člověk hledal jen samou kupu štěstí je dokladem smutného osudu majitelů. Starobylý rod Primavesi pocházel z Itálie a jedna z jeho větví se koncem 18. století usadila v Olomouci. Značnou část svého majetku získala především díky podnikatelské a obchodní činnosti.

Když se pětadvacetiletý Otto Clemens Primavesi seznámil s nadějnou mladičkou herečkou Eugenií Butschek, byl už úspěšným bankéřem a podnikatelem. A byla to láska na první pohled… Eugenie (1874-1962), která používala umělecké jméno Mäda, byla dcerou vyššího úředníka na železnici a po absolvování oboru herectví na vídeňské konzervatoři hostovala v roce 1893 v Olomouci. Tehdy se po překvapivé žádosti o ruku musela rozhodnout mezi kariérou ve vídeňském Burgtheatru či přivdáním se do zámožné rodiny. Zvítězila láska. Velkolepá svatba se konala v roce 1894 v Olomouci.

Jako muž velkého světa vedl spolu s manželkou nákladný život. V centru Olomouce si nechal postavit vilu, dodnes existující a známou jako Vilu Primavesi. V Olomouci se manželům narodily čtyři děti. Rodina se stýkala s uměleckou smetánkou a podporovali známé vídeňské umělce, pro něž pořádali opulentní kostýmované večírky. K nejznámějším patřili Gustav Klimt, Anton Hanak, Koloman Moser a Josef Hoffmann, vlastnili také sbírku uměleckých obrazů

Manželé podporují vídeňské uměleckořemeslné dílny Wiener Werkstätte, a když dílnám hrozí konkurs, Otto Primavesi se stává v roce 1913 jejich hlavním akcionářem. Jeho zásluhou se podařilo pohromu načas odvrátit, byla to ale sázka na špatného koně, konec se nenávratně blížil. Poté, co se rodinná bankovní firma dostala do finančních potíží, převedl Otto Wiener Werkstätte na manželku, aby zabránil jejich zahrnutí do případného úpadkového řízení a v roce 1925 se dokonce rozešli. Rodina se octla zcela na mizině a postupně prodávala všechen majetek včetně vily i obrazů. Ottova pověst byla v troskách, a tak v zoufalství zvolil v únoru 1926 smrt zastřelením.

Smůla tohoto domu asi ještě neskončila, v době naší návštěvy jsme našli vyhlášenou restauraci s kopiemi Klimtových obrazů uzavřenou, a zřejmě v exekuci. Na dveřích byl jen papír s odkazem na číslo soudního rozhodnutí. Škoda - snad příští návštěva bude mít lepší konec
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron