Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

bele 

PLOVDIV a SOZOPOL

50 fotek červenec 2007 - zobrazení 152 komentářů
ALB 702 - PLOVDIV a SOZOPOL
Konečně se dostávám k tomu zpracovávat postupně zážitky z cestování po klášterech a národních parcích Bulharska ve dnech 30.6.-14.7.2007 formou fotodeníku složeného z jednotlivých alb.

CENTRÁLNÍ ALBUM má link http://bele.rajce.idnes.cz/BULHARSKO_-_fotodenik

Každá fotografie v tomto albu mimo úvodní reprezentuje jedno album, které jakmile bude zveřejněno, bude u příslušné fotky v tomto albu vždy uveden jeho link

Příští album je v pořadí desáté a má název – NESSEBAR
***
Plovdiv - druhé největší a zároveň jedno z nejhezčích bulharských měst leží na 6 pahorcích po obou březích řeky Marice, které pravděpodobně předčí i Sofii.. Domorodí Thrákové tu žili už před mnoha tisíciletími a Filip II. Makedonský (otec Alexandra Velikého) po dobytí města pojmenoval dnešní Plovdiv podle sebe: Philippopolis. Bohatou historii dnes připomíná velké množství památek. Po Římanech zůstal především mohutný Antický amfiteátr, který nechal v Plovdivu vystavět ve druhém století Marcus Aurelius pro 6 000 lidí, objevený neuvěřitelně až v roce 1972 po sesuvu půdy, a také ruiny stadionu.

Dlouhou vládu Turků připomíná mešita Džumaja z 15. století. Kdysi bylo v Plovdivu mešit až padesát! Dnes narazíme samozřejmě mnohem častěji na pravoslavné kostely. Ve starém městě pak najdete dostatek příkladů typické městské architektury z období bulharského národního obrození - některé je možné si prohlédnout i zevnitř.

Starou část tvoří dlážděné kopcovité ulice s panskými sídly s arkýři, a většina jich je prohlášena za architektonicko-historickou rezervaci. Jsou to desítky domů ve znovu oživeném stylu, který je ukázkovým příkladem tohoto stylu v době jeho vrcholu. Domy zde byly postaveny na svahu a převládaly hlavně stavby vícepatrové s vykládanými dřevěnými arkýři a balkony, což řešilo velmi moudře problém nedostatku stavebního místa a bylo to i v souladu s přáním obchodníků z 19. století po velké vnitřní prostornosti.

Staré město má typický osobitý architektonický styl starého Bulharska, zajímavá je i barevnost města. Snad na každé cestě v každém městě potkáme svatbu. Nebylo tomu ani zde jinak, byla dokonce v národních krojích – kdo to potká ?
***
V Sozopolu jsem si užll krásnou historku při opačném kroucení hlavou při ANO-NE. Parta šla jiným směrem a já zahlédl kočár s koňmi. Běžím k němu si to vyfotit a kočí skáče na kozlík a ptá se, jestli jedu. Kroutím hlavou že ne … a už byl problém. Za chvilku jsme si to vysvětlili a bylo fajn

Co tam bylo příjemné, bylo pobývání v kempu, kde byla opět svatba. Ale podle věku ženicha a nevěsty asi zlatá, jídla a muziky hafo. Konečně i moře a nějaké nahotinky na pláži – prostě pohoda

Tak Ahooj příště v Nessebaru :-)
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron