Petschkova vila

Název

Petschkova vila

Popis

ALB 1423

Dovolil jsem si udělat internetovou procházku nejluxusnějším soukromým sídlem první republiky jako takovou osobní výzvu k vlastní návštěvě. Údajně existují komentované prohlídky, tak bych to rád okusil na vlastní očka až pominou opatření kolem koronaviru.

V roce 1923 zakoupil v městské části Bubeneč na Praze 6 doktor práv a člen úspěšné bankéřské rodiny Otto Petschek šest pozemků a za 6 roků v letech 1924–30 zde postavil reprezentační vilu. Jeho bratři Friedrich a Paul už v Bubenči své rodinné rezidence vybudovali. Pro zajímavost v současnosti v rezidenci Friedricha Petschka sídlí Velvyslanectví Ruské federace, v rezidenci Paula Petschka Velvyslanectví Čínské lidové republiky a Ottově vile je od roku 1945 rezidence amerických velvyslanců. Všechno žádní troškaři, za války v ní žil velitel pražského Wehrmachtu.

Uchvátila mne zde úžasná stavební řešení – asi nejvíc vnější i vnitřní stěna zahradního sálu, které byly navrženy jako prosklená stěna se dveřmi s možností zajíždění do suterénu. Toto řešení bylo v Čechách použito poprvé - zajíždějící stěna je patrná již na plánu z roku 1925. Jedná se o nejstarší známé řešení tohoto typu, obdobná stěna ve vile Tugendhat v Brně je až z roku 1929. Celá stavba domu včetně vybavení a zahrady stála 300 milionů korun (pro srovnání cena průměrného domu v té době činila 50 000 korun, vila Tugendhat vyšla v obdobné době na 5 milionů korun). Detailní technický popis lze nalézt na internetu, tak se mu vyhnu a vrátím se k osobám.

Užívání rezidence magistrát povolil na konci roku 1929 a Otto Petschek se svou rodinou nastěhoval do rezidence v roce 1931. Bohužel si svého luxusního domu moc neužil, v červnu 1934 podlehl ve věku 52 let srdeční chorobě během návštěvy Vídně. Manželka Martha se čtyřmi dětmi Viktorem, Evou a dvojčaty Ritou a Inou, které se narodily v rozmezí let 1914—1922, zde zůstala se služebnictvem do září 1938. Po mobilizaci rodina opustila Československo a odjela do Anglie a později do Ameriky. S sebou si Petschkovi odvezli jen minimum věcí, do zahraničí byla převedena pouze část finančního majetku. Většinu jejich jmění zanedlouho zkonfiskovali nacisté a přes pohnutou dobu kolem 2. světové války se zachovalo původní zařízení v překvapující úplnosti.

Období

Statistiky

  • 38 fotek
  • 12 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Petschkova vila
Komentáře Přidat