Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

bele 

ROMA - S.P.Q.R. Capitol

40 fotek říjen 2010 až listopad 2016 - zobrazení 113 komentářů
ALB 1013
Spojení S.P.Q.R. a Capitol v názvu alba není náhodné. Zkratka z latinské fráze Senatus Populusque Romanus, v překladu znamená „senát a lid římský“, symbolizovala tyto dvě složky vlády římské říše. Neví se přesně, kdy tato zkratka vznikla, muselo to však být někdy v období římské republiky (6.-1. stol. př. n. l.). Odkazuje totiž na způsob řízení tehdejšího římského státu: moc vychází z lidu (voliči) a je realizována prostřednictvím senátu (volení zástupci).

Pahorek Campidoglio, u nás známý jako Kapitol, byl přirozeným centrem a symbolem moci Starověkého Říma. Z mého pohledu turisty bylo nejvíce ceněno Piazza del Campidoglo, kdy roku 1536 pověřil papež Pavel III. Michelangela Buonarrotiho, aby zpustlé místo upravil. Z té doby pochází jeho dnešní podoba. Neměl to chlapec vůbec lehké, ale provedl to geniálně.

Na náměstí stál původně jen Palazzo Senatorio s věží a po stranách, a na místě římského chrámu Jova Kapitolinského, byl Palazzo dei Conservatori. Paláce spolu svíraly ostrý úhel, který Michelangelo vyvážil osovou symetrii celého náměstí Kapitolu i náměstí do lichoběžníkového tvaru výstavbou barokního Palazzo nuovo se stejnou fasádou. Obrátil také přístup na Kapitol namísto od Forum Romanum z opačné strany, po velkolepém širokém jezdeckém schodišti (Cordonata).

Náměstí je vydlážděno podle původního návrhu s velmi působivým vzorcem a uprostřed stojí starověká bronzová socha císaře Marca Aurelia, dnes nahrazená kopií. Realizace úprav původního projektu však probíhala velmi dlouho a třeba travertinová dlažba s působivým vzorem byla realizována až za Mussoliniho roku 1940.

Další působivá stavba severně od náměstí je kostel Santa Maria in Aracoeli (Bazilika Panny Marie na Oltáři nebes) ze 6. stol AD a rozlehlý památník Viktora Emanuela II. z počátku 20. Století, který bude až v dalším albu. Náměstí bylo až do 15. století hlavním tržištěm města.

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.