Rodokmen v průjezdu

Název

Rodokmen v průjezdu

Popis

ALB 1149
V létě roku 2016 jsme se náhodou zastavili v průjezdu domu u pohádkového draka v Jičíně. Zde mne zaujaly rodinné fotografické příběhy umístěné na stěnách. Prostor byl naplněn takovými jmény jako Josef Dobrovský, Jaroslav Vrchlický a J.B.Foerster. Slíbil jsem si, že se s osudem této rodiny někdy blíže seznámím …. A letos jsem se nestačil divit.
Advent v Jičíně byl nic moc, tak jsem o tom domě raději popovídal s místními. Zeptal jsem se na některé nejasnosti a doplnil si další fotografie. Tyto rozhovory mi moc pomohly. Ihned po návratu domů jsem začal gůglit a wikipedovat, a vše sestavil do několika stručných příběhů . Fotografie na stěnách zhotovil z originálů a vtipně komentoval pan Petr Volf – já je s dovolením používám také :-)

Příběh první – FRANTIŠEK (1853-1938), MARIE a VRCHLICKÝ
Zakladatel rodinné tradice domu č. 39 a 32 na Valdickém předměstí JUDR. František Volf se narodil 1. prosince 1853 v neznámé rodině v Sobotce. Jeho otec Václav Volf byl chudý krupař z Ronova nad Doubravkou a matka Františka, rozená Šolcová, byla dcera soukenického mistra ze Sobotky. Patřil mezi výborné studenty a na pražské, tehdy ještě nerozdělené Univerzitě Karlo-Ferdinandově dosáhl v roce 1880 hodnosti doktora práv. Osud ho zavál do práce koncipienta v Plzni v advokátní kanceláři JUDr. Josefa Krofty, říšského poslance a purkmistra. V Plzni strávil pět let a v roce 1885 se oženil s Marií Pernerovou z rodiny zvonařského mistra Petra Pernera. Marie v mládí navštěvovala německou školu, kde se naučila německy a francouzsky, také vynikala v češtině a to stylisticky i gramaticky, to ji přivedlo do blízkosti Jaroslava Vrchlického, který měl v Jičíně osobní zájmy.
Za věno, které Marie do manželství přinesla si manželé koupili výše uvedený dům a zapojili se také velmi aktivně do veřejné a kulturní činnosti. Častými hosty rodiny Volfovy bývaly známé osobnosti kulturního dění, jako například Vrchlický, Foerster, Antonín Dvořák nebo Jaroslav Kocián. Volfova advokátní kancelář měla značnou praxi v první řadě ve sporech obchodních, zvláště z oboru textilního a pojišťovacího.Mezi odborníky byl Dr. Volf vysoko ceněn jako právník nejen nevšedně bystrý a dokonale věci znalý, ale také nesmírně svědomitý.
Manželé Volfovi měli tři děti – Jaromíra, Jarmilu a Svatopluka, pan doktor si ještě jaksi mimo zplodil jednu dceru

Příběh druhý – JAROMÍR, JARMILA a FOERSTER
Nejstarší syn Františka JUDr. Jaromír Volf (1886 – 1941) byl velmi nadaný a měl fenomenální paměť. Pamatoval si všechno, co kdy četl.Ve čtyřech letech se naučil číst a psát. Přišlo se na to, když v pěti letech uměl nazpaměť kalendář. Studoval na gymnáziu a později na Karlově univerzitě v Praze. Práva absolvoval *Sub auspicis*, tzn., že měl vždycky vyznamenání. Dostal od císaře Františka Josefa obrovský prsten s iniciálou FJII z diamantů (císař nemůže darovat nic laciného). Přesto se odmítl stát soudcem nebo advokátem: *Nebudu se celý život jen hrabat v lidském neštěstí*. Jaromír se dokonale naučil italštinu a Jaroslav Vrchlický mu věnoval na důkaz uznání originální výtisk Dantovy Božské komedie.

Dcera Jarmila, provdaná Královcová (1887 - 1938) byla pěvkyně, překladatelka (A,F) a literárně činná - pracovala pod pseudonymem Jarmila Tichá. V roce 1923 realizoval hudební spolek v Jičíně představení EVA od J.B.Foerstera s Jarmilou v hlavní roli. Mistr se byl osobně na představení podívat a Jarmila rozvlnila skladatelovy city. Znamenala pro něho obnovu života. Měla tři děti a 36 roků – jemu bylo 64. Řekla doma v Plzni, že jde k modistce a skočila do rychlíku. Setkali se v hodinovém hotelu u smíchovského nádraží a příštím rychlíkem jela zpět. Kdo to nechápe, ať to nečte. Na prahu osmdesátky se mistr Foerster znovu oženil a ta dáma se rozvedla jenom proto, aby mohla pečovat o velkého umělce. Nejdříve ho připravila o peníze a potom i sama sebe o život. V rodině se o tom nesmělo mluvit a říkalo se tomu nervová choroba (delirium tremens)

Příběh třetí – SVATOPLUK, RŮŽENA, ŠTĚPÁNKA a PETR
Nejmladší syn Františka JUDr. Svatopluk Volf (1893 – 1990) měl život ovlivněný1.světovou válkou. Během studií byl v roce 1914 odvelen k dělostřelectvu a v roce 1916 utrpěl těžké popáleniny. Přesto dokončil studia a v roce 1919 byl promován na doktora práv a začal pracovat v otcově kanceláři. Od března 1924 potom jako samostatný právník a společník svého otce.V roce 1921 se oženil s Růženou Musilovou,(sestrou architekta Čendy) a měl s ní 3 dcery (Evu, Svatavu a Dagmar). Manželka bohužel zemřela v jednatřiceti letech v roce 1932. Svatopluk se 27. 10. 1934 oženil se Štěpánkou Adámkovou, která přišla do rodiny jako vychovatelka dětí. V roce 1940 se jim narodil syn Petr. Ten Petr, který v rodném domě v průjezdu vystavil ty úžasné fotografie :-)

Období

Statistiky

  • 40 fotek
  • 12 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Rodokmen v průjezdu
Komentáře Přidat