Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

bele 

Zarámované emoce Sámů

28 fotek červenec 2014 147 zobrazení 70 komentářů
ALB č. 600
Příběh 8 ze 45 má jméno Zarámované emoce Sámů
http://www.youtube.com/watch?v=09RUuTAM2H0
Code Name Vivaldi

Záznam expedice severní Norsko - Švédsko 2014 10.-27.7.2014
Kdo se v albech z této cesty ztratí, najde cestu v pilotním albu http://bele.rajce.idnes.cz/Norsky_fotodenik

Příběh 8

V Juhlś galerii mne velice zaujali obrazy Sámů. Barevné, čisté a se silným nábojem energie. Kdybych tam nebyl s busem s programem, který jsem detailně neznal, tak bych si snad i nějaký rád koupil, takto si je jen připomínám. Asi bude dobré zmínit pár slov o Sámech. Přiznám se, že v mých představách to byli Eskymáci, takový jsem byl Neználek. Tak to musím několika slovy napravit

Podobně jako severoameričtí Inuité odmítají nedůstojný název Eskymáci, pro Sámy je velmi ponižující označení Laponci, i když je vžité v mnoha zemích včetně naší. V norštině se slovo Lapp většinou spojuje s významy „necivilizovaný“, „primitivní“ a „hloupý“. Finské slovo lape evokuje odlehlost. Pro označení sámského národa ho použil již v 16. století Olaus Magnus. V češtině pro Čechy nemá označení Laponec žádný hanlivý podtext, proto se často používá i tento výraz.

.Sámové jsou původní obyvatelé severní Skandinávie a Ruska. Podobně jako domorodci z kanadského severu byli po staletí utlačováni bělošskými přistěhovalci, kteří jim upírali zejména právo na půdu (kterou jako pastevci sobích stád nutně potřebovali), navíc i na vlastní jazyk a kulturu.

Je nutno též zmínit, že Sámové jako národ mají mezi lidmi z většinových populací severní Evropy spíše negativní pověst. Sámům se vyčítají jejich požadavky na sociální pomoc a podporu kultury, vyšší nezaměstnanost a alkoholismus. Sámové naopak vnímají podporu státu pro svou kulturu jako splácení části dluhu, jenž vznikl tisíc let trvajícím vybíráním daní bez jakékoli protihodnoty, mnohými zábory území, státem organizovaným rabováním a zabíjením.

Na všech místech během cesty jsme mohli vnímat velkou barevnost a nápaditost, jednoduchou zkratku pro vyjádření krásna, které je u nich tak vzácné. Většina námětů volné tvorby je spojena s přírodou, úcta k ní je patrná i v obyčejném každodenním životě. Zdravá příroda je pro ně samozřejmost.

Každý sám ať posoudí, jak se to daří vyjádřit :-)

Příští příběh 9 ze 45 bude Karasjok a večer v lavvu
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron