Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

bele 

průsmyk SHIPKA

40 fotek červenec 2007 až leden 2015 - zobrazení 112 komentářů
ALB 704 - SHIPKA
Soubor zážitků z cestování po klášterech a národních parcích Bulharska ve dnech 30.6.-14.7.2007 formou fotodeníku složeného z jednotlivých alb z míst Sofia, NP Vitosha, Rila Monastery, NP Rila, Bansko, NP Pirin, Rozen Monastery, Melnik, NP Rhodope, Bachkovo Monastery, Plovdiv, Sozopol, Mount Shipka, Burgas, Nessebar, Devil´s throat, Etar, Arbanasi a Veliko Turnovo

CENTRÁLNÍ ALBUM má link http://bele.rajce.idnes.cz/BULHARSKO_-_fotodenik

Každá fotografie v tomto albu mimo úvodní reprezentuje jedno album, které obsahuje link na celé album

Příští album je v pořadí dvanácté a má název – ETAR

***
Shipka. Při vyslovení tohoto jména mi vyvstanou v mysli dvě osobní, vysoce emoční záležitosti, které jsem s odstupem času a bez nebezpečí v těchto místech prožil. Možná to bylo nejsilnější, co jsem na toulkách Bulharskem prožil. Možná to byly i dvě významné české stopy v tomto místě

***
První emoce
bylo uvědomit si krutost a složitost bojů mezi Ruskem a Osmanskou říší o kontrolu nad strategickým průsmykem Šipka během rusko-turecké války v letech 1877 až 1878. Tato Balkánská krize nebyla ničím jiným, než reakcí tehdejšího Ruska na sankce Evropy, která podporovala zájmy Osmanské říše na toto území. Trochu mi to připomíná současnost, a jen doufám, že to nebude mít podobný průběh. I tenkrát si v evropských zemích si často protiřečily zájmy finančníků, kteří potřebovali udržet tureckou říši už kvůli příjmům ze zahraničních půjček, s názory široké veřejnosti.

Velení Turků po prvních úspěších Ruska rozhodlo rychle odvolat Sulejmana pašu a nejlepší jednotky z Černé Hory v počtu 40.000 mužů, a co nejrychleji je přepravit pomocí britského loďstva do Bulharska. Britanie byla aktivně na straně Turecka, a zločiny na obyvatelstvu i zajatcích byly konány i v přítomnosti anglických instruktorů tureckého vojska. Ruští zajatci byli na místě pobíjeni, jakož i desítky tisíc obyvatel, vypáleno 40 860 obydlí, 925 kostelů a 120 škol. Takové jednání pak mělo zákonitou odezvu i naopak na území obsazeném opačnou stranou.

Je to zvláštní pocit stát na hoře Stoletov (jméno má po ruském generálovi), a představit si situaci obránců – Rusů a zejména bulharských dobrovolnívů – opolčenců. Bylo jich na kopci celkem cca 5500 mužů a 27 děl, proti kterým táhl Sulejman paša s 27 000 vojáků a s 42 děly. Když došla munice, sráželi Turky ze strmých srázů kameny nebo házením mrtvých těl kamarádů. Přes početní převahu se Rusům podařilo útok nejen odrazit, ale i donutit Turky ke kapitulaci. Ruské ztráty dosáhly 3773 mužů, turecké byly o dost vyšší. Tímto vítězstvím byla zmařena snaha Sulejmana paši posílit posádky v severním Bulharsku.

Možná k tomuto vítězství přispěl český inženýr Jiří Prošek tehdy pracoval na stavbě železniční tratě, kterou měla využít turecká vojska. Tehdy získal přesné údaje o přepravě tureckých posil na sever a jeho dělníci pak během vyvrcholení bojů v Šipce rozmontovali trať a zabarikádovali ji. Přes hrozby Turků pozdrželi posily skoro o 30 hodin a Proškova statečnost tak tehdy přispěla k vítězství Rusů při obraně Šipky.

***
Druhá emoce
je pamětní chrám Narození Krista (nebo Narození Páně) známější jako klášter Shipka v pohoří Stara Planina. Je to dílo, které se sem sneslo jako pravoslavná modlitba z bratrské Rusi. Chrámu budovanému podle vzorů ruských pravoslavných chrámů ze 17. století dokázal český architekt Antonín Tomiška poskytnout balkánskému obyvatelstvu tvarosloví a zdobnost, kterou vyžadovali.

To je ta druhá česká stopa, kde zlaté kopule jsou věčnými odlesky téměř 20 000 zmařených slovanských životů. Ty připomíná 17 zvonů odlitých z nábojů nalezených po bitvě v průsmyku Šipka - nejtěžší zvon váží 12 tun ve věži vysoké 53 metrů. Uvnitř kostela jsou na 34 mramorových deskách uvedena jména padlých z ruských regimentů a bulharských dobrovolníků

Stavba kostela byla zahájena roku 1885 a slavnostního otevření 28.9.1902 se zúčastnila ruská generalita spolu s VIP hosty, bohužel mistr Tomiška se toho už nedožil. Chrámu vévodí alegorický obraz Cyrila a Metoděje, nástěnné malby pocházejí ze dvou období z roku 1902 a pak z let 1957-59. V roce 1970 byl chrám prohlášen za národní kulturní památku.

Dalo by se o tomto místě mluvit a psát dlouho, ale asi si musí každý sám nalézt svoji cestu jak to vnímat.

Příště ahooooj v Etaru
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron