Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

bele 

NESSEBAR

50 fotek léto 2007 - zobrazení 186 komentářů
ALB 703 - NESSEBAR
Soubor zážitků z cestování po klášterech a národních parcích Bulharska ve dnech 30.6.-14.7.2007 formou fotodeníku složeného z jednotlivých alb z míst Sofia, NP Vitosha, Rila Monastery, NP Rila, Bansko, NP Pirin, Rozen Monastery, Melnik, NP Rhodope, Bachkovo Monastery, Plovdiv, Sozopol, Mount Shipka, Burgas, Nessebar, Devil´s throat, Etar, Arbanasi a Veliko Turnovo

CENTRÁLNÍ ALBUM má link http://bele.rajce.idnes.cz/BULHARSKO_-_fotodenik

Každá fotografie v tomto albu mimo úvodní reprezentuje jedno album, které obsahuje link na celé album

Příští album je v pořadí jedenácté a má název – průsmyk Shipka
***
Nessebar (starodávná Mesembria) býval v dobách řeckých a římských prosperujícím přístavem, ale největšího rozmachu se dočkal na počátku byzantské éry. Během turecké nadvlády (opakuji že to bylo 500 let) tu i nadále zůstalo řecké biskupství a město bylo i důležitým centrem řecké kultury. Proto se tu také zachovalo tolik středověkých kostelů.

Prohlídka města byla výživná a dala by se charakterizovat jako kostely, kostely, a zase kostely. Jsou výsledkem tří vln výstavby – období byzantské vlády, a prvního a druhého bulharského království. Za návštěvu rozhodně stojí kostel Krista Pantokratora, kostel sv. Jana Křtitele, kostel Spasitele, kostel Archanděla Michaela a Gabriela, kostel Světa Paraskeva, kostel Světa Bogorodica a rozpadlý Starý metropolitní kostel. Ten byl postaven v 5. století a právě tady sloužili mši biskupové v dobách největšího rozkvětu městského státu.
Nový metropolitní kostel, známý též jako Sveti Stefan, byl založen v 10. století a v 15. století zcela nahradil Starý metropolitní kostel. Většina fresek, které jsou tam dnes k vidění, pochází ze 16. století.

Dnes už přesně nevím, ale i nyní mám pocit, že jsme je navštívili všechny. Ještě jeden pocit mi zůstal - starý dřevěný mlýn před městem (asi kdysi nebyl sám) a mohutné masivní hradby. Při odchodu jsme u nich měli sraz. Byl na nich místní borec s dudama , skákal po nich, hrál a zpíval. Snad ani neměl nikde klobouk, jenom ho to prostě bavilo. Se stmíváním to místo dostávalo pohádkovou kulisu

Měli jsme hodně osobního času na prohlídku města, na posezení, na nákupy i na jídlo. Všeho jsme si užili. Jen mi dodnes mrzí neuskutečněný obchod – v jednom vetešnictví měli krásný straý zámek i s klíčem. Bylo to na začátku prohlídky a já si myslel, že mám dost času. Chyba lávky – při návratu byl ale krámek zavřený s cedulkou, že se sice vrátí, ale v čase, kdy my už z města odjížděli. Asi to tak mělo být, ten zámek na mne třeba ještě čeká, kdybych se tam ještě někdy podíval :-)

Příští místo bude hodně smutné, tak ahoooj tam
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron