Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

bele

sedlo PRIKLOP

42 fotek červenec 2012 266 zobrazení 256 komentářů
ALB 184 - je ALB č.7 z Expedice LZB Rumunsko – Moldávie (30.6.- 14.7.2012) aneb Rumunský fotodeník
– sedlo PRIKLOP

V pondělí ráno dne 2.7. ztížil nechtěně Tonyho soused výjezd z úzké uličky čerstvě dovezeným nákladem dřeva. Prostě fůra jak barák.Výměna peněz také skončila a Tony byl spokojený. Takovou sestavu turistů hned tak nemá. Dokonce když zjistil, kam jedeme a jaký máme problém s hledáním ubytování, zavolal svému kamarádovi do dalšího campu ve směru naší cesty. Ten byl pro změnu Holanďan. Chtělo se nám říci bludný, ale jak se ukázalo nebyl.

Vrátím se ještě k několika postřehům k minulému albu.
*) Ráno nás překvapil hrozný nepořádek kolem stanů, chatek i volně spících kolegů. Všechno, co nebylo uklizeno nebo zamknuto bylo rozházeno kolem. První, co nás napadlo, bylo cikáni. Deformace ze situací, které si člověk honil v představách. Je pravda, že s touto deformací jsme se v reálu prakticky nikde nesetkali. Byli to psi, kteří v hluboké noci hledali něco na zub.

*) Největší nebezpečí v Rumunsku nepředstavují lidé, ale zvířata. V této lokalitě jsou to smečky volně žijících psů. Rumunská vláda to řeší odchytem a likvidací. Za rok 2011 bylo takto utraceno údajně asi 200 tisíc psů. Oficiálně. Neoficiálně zřejmě podstatně jiné číslo, ale hrozba, kterou asi představují pro turismus, je velká. V roce 2011 dokonce jeden japonský turista útok nepřežil. Často jsme viděli psy bez jedné nohy nebo s pahýlem, jak si i sami pomohli z pastí. Při setkání s nimi jednotlivě vypadali jako mazlíčkové, ale měli jsme příležitost poznat, jak se to snadno změní. Detaily později v aktuálních souvislostech.

*) V Borse jsem si všiml ještě jednoho momentu, který mi utkvěl hluboko v mysli. Byl to hlouček mladých mužů hezky oblečených, který čekal na autobus. Alespoň byl na té zastávce. Nic divného na první pohled. Na zádech batoh s vodou a v ruce pečlivě zabalenou klasickou kosu na sekání trávy. Složenou a omotanou pytlem, aby se nikdo nezranil. Později jinde jsme podobné viděli, jak převlečené do šortek vedle sebe pás po pásu sekali nepřístupné kopce. Od rána do večera a druhý den znovu. Uvědomil jsem si, jakou tam má každý kousek trávy cenu.

*) Shodou okolností jsme si v následujících dnech pouštěli krátký videodokument, kde o tom jakýsi rumunský hospodář z Bukoviny mluvil s novinářem. Říkal, že je hodně bohatý. Ani on, ani jeho dům tomu však nenasvědčoval - viděno našima očima. Pokračoval. Jsem bohatý, protože jsem já i moje žena, děti i vnoučata zdrávy. Mám kde bydlet, a voda je dobrá a je jí dost. Mám dost velké pole a louku, tak mám dost trávy pro jednu krávu a 2 kozy. Mám plnou boudu kukuřice a sena na zimu – tak nemusím kupovat žádné krmení … bylo toho víc, ale podstatné vidím v tom, jakou mají osobní odpovědnost ke svému životu ?

*****
Naším cílem je dnes vysokohorské sedlo Priklop (1416 mnm) v NP Muntii Rodnei a klášter Moldovica. Sedlo nám nabídlo krásná panoramata a kolečko našeho pobytu na snímku mapy potvrzuje, že bylo se na co koukat. Prohlédli jsme i nový kostel, který byl evidentně nedodělaný, ale už byl asi vysvěcený a obsazený mnichem. Byl k nám velice vlídný, jen nám nechtěl zazvonit na venku stojící zvony. Ve stráni byl obyčejný, jakoby zapomenutý, vojenský hřbitov. Všechno tu vypadalo obyčejné a jakoby zapomenuté.

V pátém albu jsem zmiňoval o překvapující výjimečné pracovitosti Rumunů. Vzpomněl jsem si na nekonečně se vlekoucí čas na našich cestách po Černé Hoře nebo i Albánii, a přidávám k dobru pro odlehčení ČERNOHORSKÉ DESATERO:
1 - Člověk se rodí unaven a žije, aby si odpočinul
2 - Miluj postel svou jako sebe samého
3 - Odpočívej ve dne, ať můžeš v noci spát
4 - Nepracuj – práce zabíjí!
5 - Když uvidíš někoho, jak odpočívá, pomoz mu
6 - Pracuj méně než můžeš a co můžeš, přenechej druhému
7 - Ve stínu je spása – z odpočívání ještě nikdo neumřel
8 - Práce nosí bolest – neumři mlád
9 - Když se ti zachce pracovat, zastav se, počkej, uvidíš – přejde to
10 - Když uvidíš, že někde jedí a pijí, přidej se, když uvidíš, že pracují, uhni, ať nepřekážíš

Další pokračování bude klášter MOLDOVICA
Reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron