Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

bele 

KOUŘIM pupek Evropy

60 fotek 6.7.2017 - zobrazení 139 komentářů
ALB 1117
KOUŘIM. Jméno Kouřimi je prý odvozeno od skutečného kouře, kterým dal kníže Lech praotci Čechovi znamení, aby věděl, na jakém místě se usídlil. To musel být sakra oheň. Tyto povídačky ale nesnižují význam tohoto místa od nepaměti. Asi v 6. století n. l. přicházejí Slované z kmene Zličanů a v 7. století vzniká na místech dávného slovanského osídlení Stará Kouřim. Kdyby býval mocenský souboj u Štolmíře nevyhrál Václav Přemyslovec, nýbrž kouřimský kníže Radslav z kmene Zličanů, možná bychom dnes měli Kouřim za hlavní město. Že však měl osud jiné plány, má dnes toto městečko od hektické metropole daleko.

Význam mohutného opevněného hradiště se mohl směle opravdu měřit s Prahou, a bylo také jako velké nebezpečí ve dvou taženích Václavova bratra Boleslava I., zvaného Ukrutný, zničeno a následně přešlo do majetku Slavníkovců . Ale ani tento rod neměl u Přemyslovců pochopení a byl v Libici nad Cidlinou roku 995 vyvražděn.
Současná Kouřim, asi 1 km severozápadně od Staré Kouřimi a kdysi jedno z nejvýznamnějších královských měst v Čechách, byla patrně založena ve třetí čtvrtině 13. století králem Přemyslem Otakarem II.[5] Nebývalý rozkvět středověké Kouřimi trval až do roku 1547, kdy byla oslabena konfiskacemi v souvislosti s účastí v protihabsburském povstání.

Město je pozoruhodně zachovaný celek se středověkým půdorysem, velkou částí hradeb a gotickým kostelem sv. Štěpána na náměstí, které je zachováno v původním rozsahu 16 250 m2 od založení města, a patří k největším náměstím českých středověkých měst. Významnou zvláštností města je jeho označení za geografický střed Evropy, tedy místo protnutí 15 poledníku východní délky a 50. rovnoběžky severní šířky, z něhož je přesně měřitelný tzv.pravý sluneční čas, který určuje středoevropské časové pásmo.

Závěrem lze jen dodat, že se sem musíme ještě vrátit :-)

Proměňte svá alba ve fotoknihu

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.